The History

Past League Champions

Boys Varsity

YEAR

Champions

Runners-Up

1999-2000

Wapakoneta

Coldwater

2000-2001

Wapakoneta

Coldwater

2001-2002

Coldwater

Celina

2002-2003

Coldwater

St. Henry

2003-2004

Co-Champs: Wapak - Coldwater - Celina

2004-2005

Celina

Wapakoneta

2005-2006

Co-Champs: Wapak - Coldwater

2006-2007

Coldwater

St. Henry

2007-2008

Co-Champs: Coldwater - St. Henry

2008-2009

Co-Champs: Coldwater - Wapakoneta

2009-2010

Coldwater

Wapakoneta

2010-2011

Versailles

Wapakoneta - Coldwater

2011-2012

Wapakoneta

Versailles

2012-2013

Coldwater

Wapakoneta

2013-2014

Co-Champs: St. Henry - Versailles - Wapakoneta

2014-2015

Wapakoneta

Coldwater - St. Henry

2015-2016

Coldwater

Wapakoneta

2016-2017

Coldwater

Wapakoneta

Girls Varsity

YEAR

Champions

Runners-Up

2001-2002

Van Wert

Coldwater

2002-2003

Van Wert

Wapakoneta

2003-2004

Van Wert

Wapakoneta

2004-2005

Co-Champs: Wapak - Van Wert

2005-2006

Wapakoneta

St. Henry

2006-2007

Wapakoneta

Coldwater - Van Wert

2007-2008

Wapakoneta

Coldwater- Van Wert

2008-2009

Coldwater

Wapakoneta

2009-2010

Coldwater

St. Marys

2010-2011

Co-Champs: Coldwater - St. Marys

2011-2012

Coldwater

St. Marys

2012-2013

Versailles

Coldwater

2013-2014

Versailles

Coldwater

2014-2015

Wapakoneta

Coldwater

2015-2016

Wapakoneta

Coldwater

2016-2017

Coldwater

St. Marys

Boys Junior Varsity

YEAR

Champions

Runners-Up

2001-2002

Wapakoneta

Coldwater

2002-2003

Wapakoneta

Coldwater

2003-2004

Co-Champs: Wapakoneta - Coldwater

2004-2005

Wapakoneta (A)

Wapakoneta (B) & Celina (A)

2005-2006

Co-Champs: Coldwater (Black) - Coldwater (Orange)

2006-2007

Coldwater

Wapakoneta

2007-2008

Coldwater

Wapakoneta- Van Wert

2008-2009

Coldwater

Wapakoneta

2009-2010

Wapakoneta

Versailles

2010-2011

Wapakoneta

Coldwater - St. Henry

2011-2012

Wapakoneta

Versailles

2012-2013

Coldwater

Versailles - Wapakoneta

2013-2014

Co-Champs: Coldwater - Wapakoneta

2014-2015

Coldwater

Wapakoneta

2015-2016

Coldwater

Wapakoneta

2016-2017

Coldwater

Wapakoneta

Girls Junior Varsity

YEAR

Champions

Runners-Up

2006-2007

Versailles

Minster

2007-2008

Coldwater

Versailles

2008-2009

Coldwater

Minster

2009-2010

Coldwater

St. Marys

2010-2011

Coldwater

St. Marys

2011-2012

Coldwater

Versailles

2012-2013

Coldwater

Versailles

2013-2014

Coldwater 

Versailles

2014-2015

Coldwater

St. Marys

2015-2016

Coldwater

St. Marys

2016-2017

Coldwater

Wapakoneta

State Tournament Appearances

Boys

Year

Teams Appearing at State Tournament

2015-2016

Wapak Redskins (DI Runners-Up)
Coldwater Cavaliers (DII Runners-Up)
Versailles Tigers (13th Place)

2014-2015

Coldwater Cavaliers (DII State Champions)
Wapak Redskins (3rd Place)
Versailles Tigers (4th Place)

2013-2014

Wapak Redskins (DI State Champions)
Coldwater Cavaliers (3rd Place)
Versailles Tigers (4th Place)

2012-2013

St. Henry Redskins (11th Place)

2011-2012

Coldwater Cavaliers (DII State Champions)
Wapak Redskins (7th Place)

2010-2011

Wapak Redskins (DI Runners-Up)
Coldwater Cavaliers (9th Place)

2009-2010

Wapak Redskins (3rd Place)
Coldwater Cavaliers (11th Place)

2007-2008

Coldwater Cavaliers (3rd Place)
Celina Bulldogs (12th Place)

2006-2007

Coldwater Cavaliers (DI State Champions)
St. Henry Redskins (DI Runners-up)

2005-2006

Wapak Redskins (3rd Place)
Coldwater Cavaliers (8th Place)

2004-2005

Wapak Redskins
St. Henry Redskins

2003-2004

Coldwater Cavaliers (State Champions)
Wapak Redskins (6th Place)

2002-2003

Wapak Redskins (3rd Place)
Coldwater Cavaliers (5th Place)

2001-2002

Coldwater Cavaliers (Runners-up)
Wapak Redskins (3rd Place)

2000-2001

Wapak Redskins (5th Place)
Coldwater Cavaliers (10th Place)

Girls

Year

Teams Appearing at State Tournament

2015-2016

Coldwater Cavaliers (3rd Place)
Wapak Redskins (4th Place)
Versailles Tigers (4th Place)

2014-2015

Coldwater Cavaliers (DII State Champions)
Wapak Redskins (DI State Champions)

2013-2014

Coldwater Cavaliers (DII Runners-Up)
St. Marys Roughriders (11th Place)

2012-2013

Coldwater Cavaliers (DI State Champions)
Versailles Tigers (8th Place)
St. Marys Roughriders (12th Place)

2011-2012

Coldwater Cavaliers (DI State Champions)
St. Marys Roughriders (6th Place)

2010-2011

St. Marys Roughriders (DI State Champions)
Coldwater Cavaliers (5th Place)

2009-2010

Coldwater Cavaliers (7th Place)

2007-2008

Coldwater Cavaliers (15th Place)

2006-2007

Coldwater Cavaliers (11th Place)

2005-2006

Coldwater Cavaliers (12th Place)

2004-2005

Van Wert Pride
St. Henry Redskins

2003-2004

Van Wert Pride (State Champions)
Wapak Redskins (Runners-up)
Coldwater Cavaliers (4th Place)

2001-2002

Wapak Redskins (6th Place)
Coldwater Cavaliers (7th Place)
Van Wert Pride (14th Place)

Individual Top 10 Finishes

Year

Bowler

Place

2015-2016

Joe Teeter (Mississinawa Valley)
Paige Hartings (Coldwater)
Cory Whitacre (Coldwater)
Brianna Wenning (Coldwater)
Drew Ambroza (Lima Shawnee)
Brandon Kennard (Wapak)
Hannah Niekamp (Versailles)

DII State Champion
4th Place
5th Place
7th Place
7th Place
8th Place
9th Place

2014-2015

Trey James (Coldwater)
Alex Groff (Versailles)
Paige Hartings (Coldwater)
Emily Fortener (Coldwater

DII State Champion
4th Place
5th Place
8th Place

2013-2014

Cole Whitacre (Coldwater)
Chandler Kaeck (Wapak)
Blake Spangler (Coldwater)
Michael Davidson (Versailles)
Quincy Warren (Mississinawa Valley

4th Place
8th Place
8th Place
9th Place

9th Place

2012-2013

Erika Hartings (Coldwater)
Michael Davidson (Versailles)
Kelsey Koesetrs (Coldwater)

DI State Champion
DI State Champion

Runner-Up

2011-2012

Austin Krites (Wapak)
Jenna Wenning (Coldwater)
Anthony Kennard (Wapak)
Mitch Kanney (Coldwater)
Emily Bruns (Coldwater)

3rd Place
4th Place
7th Place
8th Place
9th Place

2010-2011

Crystal Boyer (Coldwater)
Emily Bruns (Coldwater)
Zack Brannan (Wapak)

DI State Champion
9th Place
9th Place

2009-2010

Devon Dobie (Wapak)
Torrie Decker (Van Wert)

7th Place
10th Place

2007-2008

Chad Livingston (Coldwater)

5th Place

2006-2007

Jared Moeder (Coldwater)

10th Place

2005-2006

Tyler Sosby (Wapak)

3rd Place

2003-2004

Jessica Reynolds (St. Marys)
Ty Drumm (Celina)
Brock Bowers (Van Wert)
Ty Kreischer (Crestview)

2002-2003

Greg Bruns (Coldwater)
Toby Price (Wapak)
Jake Eilerman (Coldwater)
Beth Jutte (Coldwater)

Runner-up
4th Place
9th Place
10th Place

2001-2002

Kyle Bruns (Coldwater)
Travis Schalter (St. Henry)

Runner-up
8th Place